Jak Ziemia na Ziemi

Jak Blog na Blogu

#
#
Brat 27.01.2021

Zdrowie dla wszystkich?

Polecane: Kliknij tu

Każdego dnia coraz więcej Polaków zadaje sobie to pytanie. Mnogość dowodów przekonuje nas, że korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania owoców morza przewyższają wszelkie zagrożenia dla zdrowia. Mało tego, warto zadbać również o swoje ulubione dania. Szczególnie jeśli spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu - zwłaszcza w deszczu, a pogoda nie sprzyja zachowaniu zdrowia i sylwetki.

Zdrowe życie i smakowanie ryb to najpopularniejsze określenia, którymi posługują się rybożercy - głównie wegetarianie, ale także osoby nastawione na sport. Owoce morza pozyskuje się z ryb złowionych włokiem w poszukiwaniu tkanki mięśniowej, np. z tzw. "połowów morskich", a następnie solone lub wędzone - w zależności od pory roku.

Dzięki tego typu przygotowaniu zjadane przez nas ryby mają niższą kaloryczność, np. w przypadku łososia można wyjaśnić, że są one klasyfikowane jako oleje rybne. Jednak to nie jedyne korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia ryb. Co prawda sama nazwa nie mówi nam wszystkiego - z reguły dotyczy zdrowia - ale w tym przypadku jest to niezwykle ważne.

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia ryb

Według badań większość zawartych w nich kwasów tłuszczowych omega-3 dobrze chroni organizm (93%), zmniejszając tym samym ryzyko chorób układu krążenia i raka.

Tagi: wynikające, korzyści, jedzeniazdrowotne, morza afryki, morza europy, morza w europie, morza oblewajace azje,